Zdrowe odżywianie – 10 najważniejszych zasad, dzięki którym zmienisz swoje złe nawyki

Zdrowe odżywianie zasady

Współcześnie wiele się mówi o zdrowym sposobie życia i jego ogromnym wpływie na ogólny dobrostan ludzkiego organizmu. Nie jest jednak łatwo żyć zdrowo, gdy na co dzień czeka na nas wiele pokus. Jakich zatem zasad należy przestrzegać, aby skutecznie zmienić swoje złe nawyki? Poniżej przedstawiamy 10 zasad zdrowego odżywiania odpowiednich dla każdego, kto chce skutecznie zadbać o swoje zdrowie i kondycję fizyczną rozpoczynając zdrowe odżywianie.

1. Spożywaj posiłki regularnie

Zdrowe odżywianie to przede wszystkim regularne odżywianie, czyli codzienne dostarczanie organizmowi zbilansowanych posiłków o tych samych porach. Jest to ważne, ponieważ, dzięki regularności nasz organizm wypracowuje sobie dobowy rytm trawienia posiłków, w związku z czym łatwiej będzie można zapanować nad wagą oraz uczuciem głodu, czy sytości. Natomiast jedzenie nieregularne, czyli za częste lub za rzadkie, może spowolnić nasz metabolizm i doprowadzić do nadmiernego gromadzenia się tłuszczów w organizmie.

2. Dbaj o różnorodność posiłków

Organizm człowieka potrzebuje wielu wartościowych składników, aby móc funkcjonować optymalnie. Dlatego należy zadbać o zróżnicowanie diety i starać się unikać wszelkiego rodzaju diet eliminacyjnych. Tym bardziej że każda restrykcyjna dieta uboga w cukry, tłuszcze, czy inne składniki, powinna być zawsze konsultowana z dietetykiem lub lekarzem.

3. Ogranicz spożycie żywności przetworzonej

Wszystkie gotowe produkty zawierające w swoim składzie dużą ilość konserwantów są wysoce niezalecane przy wdrażaniu zdrowej diety. Takie produkty bowiem są ciężko strawne, a przy tym dostarczają zdecydowanie mniej ważnych składników i witamin niż świeże produkty naturalnego pochodzenia.

4. Zwiększ spożycie warzyw i owoców

Warzywa i owoce powinny mieć zapewnione szczególne miejsce w naszej diecie. Dlatego warto zwiększyć ich dobowe spożycie, a najlepiej robić to metodą małych kroków, by uniknąć efektu szybkiego zniechęcenia. Można zatem zacząć od spożycia jednego warzywa dziennie i jednego ulubionego owocu, a z czasem zwiększać tę ilość, aż do osiągnięcia optymalnego dobowego spożycia tych składników.

5. Zrezygnuj ze słodkich i słonych przekąsek

Chcąc cieszyć się zdrową i nienaganną sylwetką, należy zrezygnować ze słodkich i słonych przekąsek. Ponieważ są to w dużej mierze puste kalorie, niezdrowe cukry, oraz produkty ze zdecydowanie za dużą ilością soli. Jeśli na co dzień jemy dużo przekąsek tego typu, można rozpocząć ich eliminację od wyrzucenia wszystkich niezdrowych przekąsek z domu i zaplanowania jednego dnia w tygodniu, w którym będzie można w sposób kontrolowany spożyć jedną, wybraną przekąskę.

6. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu

Zdrowa dieta to także odpowiednie nawodnienie organizmu, a najlepszym sposobem na optymalne nawodnienie organizmu jest picie wody. W zależności od wieku i wagi danej osoby zaleca się picie ok. 1,5 l wody dziennie. Warto też popijać soki warzywne, owocowe oraz ziołowe i zielone herbaty. Dla urozmaicenia można sobie też przygotować warzywno-owocowe koktajle, na przykład z jabłka, gruszki i pietruszki.

7. Ogranicz spożycie mięsa

Dobrze jest też przyjrzeć się tygodniowemu spożyciu mięsa. Ponieważ za duże spożycie mięsa może powodować problemy trawienne oraz problemy z utrzymaniem optymalnej wagi. Dlatego warto ograniczyć spożycie mięsa i zastąpić je rybami, owocami morza lub produktami roślinnymi typu kotlety z soi, czy tofu.

8. Spożywaj produkty zbożowe i pełnoziarniste

Produkty zbożowe oraz pełnoziarniste zawierają dużo witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego, w związku z czym powinny być regularnie spożywane każdego dnia. Można w tym celu wybierać chleb żytni na naturalnym zakwasie, brązowy ryż, makaron razowy i kasze. Ważne, by kupować głównie naturalne produkty i zawsze sprawdzać skład danego produktu przed jego zakupem.

9. Stosuj naturalne probiotyki

Zdrowe odżywianie oznacza także dbanie o poprawne funkcjonowanie układu pokarmowego, od niego bowiem zależy nie tylko kondycja naszego organizmu, ale i odporność na wszelkie infekcje. Dlatego warto spożywać produkty bogate w probiotyki jak na przykład jogurty, kefiry, kiszone ogórki, czy kiszoną kapustę.

10. Zrezygnuj z używek

Żeby móc w pełni cieszyć się zdrowym i sprawnym organizmem należy zrezygnować z wszelkich używek, a w szczególności z alkoholu i papierosów. Ponieważ tego typu produkty bardzo negatywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu i to zarówno układu pokarmowego, jak i poszczególnych narządów, czy układu oddechowego. Po rezygnacji z używek powinniśmy szybko poczuć poprawę kondycji, a jednocześnie będzie nam łatwiej zrzucić zbędne kilogramy.

Stosując powyższe zasady zdrowego odżywiania, będzie można szybko i efektywnie zmienić swoje złe nawyki żywieniowe. Oczywiście ważne, by zmian dokonywać powoli i stopniowo, tak aby zmiana stylu życia miała charakter trwały, a nie tylko chwilowy. W tym procesie warto też wspomagać się aktywnością fizyczną oraz wsparciem doświadczonych specjalistów z zakresu dietetyki.

Zobacz również:

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *