Jak pozbyć się trądziku? Najlepsze sposoby na trądzik różowaty

krem na trądzik

Trądzik to problem, z którym boryka się spora część populacji – najcięższe postacie trądziku mogą mieć długotrwały i bardzo bolesny przebieg, dlatego też w jego leczeniu należy sięgać po sprawdzone i skuteczne środki. 

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to przewlekła choroba zapalna skóry twarzy. W większości przypadków trądzik różowaty obejmuje środek twarzy – to właśnie w tym miejscu pojawia się rumień i rozszerzone naczynka krwionośne. Dodatkowo na skórze dotkniętej trądzikiem różowatym mogą wystąpić również bolesne wypryski, grudki i krosty.   

Choroba ta rozwija się jako efekt zaburzeń naczyniowych i łojotoku – choć trądzik różowaty występuje znacznie częściej u kobiet, to jednak panowie przechodzą jedne z najcięższych odmian choroby. Wśród odmian trądziku różowatego wyróżnia się następujące postaci: rumieniową, przerostowo-naciekową, grudkowo-krostkową, ziarniniakową oraz oczną. 

Trądzik różowaty – przyczyny 

Przyczyny powstawania trądziku różowatego nie są w stu procentach jednoznaczne. Bardzo często na jeden z głównych powodów powstawania dolegliwości wskazuje się uwarunkowania genetyczne – na chorobę znacznie częściej zapadają bowiem osoby o jasnej karnacji, dodatkowo niejednokrotnie występowanie schorzenia obserwuje się u osób spokrewnionych. Poza tym do nasilenia objawów trądziku mogą prowadzić także zaburzenia hormonalne oraz naczyniowe

Na powstawanie trądziku różowatego mogą mieć wpływ również różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, a także niektóre nawyki żywieniowe – spożywanie alkoholu, kawy, mocnej herbaty oraz ostrych przypraw może przyczyniać się do nasilenia objawów choroby. Niekiedy na powstawanie lub zaostrzenie trądziku różowatego mogą mieć wpływ także stres, ekstremalne warunki pogodowe czy źle dopasowana pielęgnacja.  

Dodatkowo do powstawania trądziku może przyczyniać się również przyjmowanie leków – steroidy, antybiotyki czy niektóre leki przeciwzapalne mogą doprowadzić do powstawania nowych, uciążliwych zmian skórnych lub zaostrzenia tych już istniejących. 

Jak pozbyć się trądziku różowatego – sprawdzone i skuteczne sposoby walki z trądzikiem 

Trądzik różowaty to schorzenie, które może bardzo uprzykrzyć życie. Nieestetyczne i bolesne zmiany wymagają tym samym szybkiej i skutecznej interwencji. Pierwszym i jednym z najważniejszych kroków, które powinny wykonać wszystkie osoby zastanawiające się nad tym, jak pozbyć się trądziku jest dokładne i systematyczne oczyszczanie twarzy. Czysta skóra cechuje się większymi możliwościami regeneracyjnymi, poza tym dokładne oczyszczenie porów pozwoli skórze swobodnie oddychać.  

W walce z trądzikiem różowatym nie można zapominać również o unikaniu czynników, które mogłyby przyczynić się do nawrotu lub ewentualnego nasilenia objawów choroby. Tym samym osoby borykające się z trądzikiem różowatym powinny wystrzegać się między innymi spożywania alkoholu, nadmiernej ekspozycji na słońce, palenia papierosów, spożywania nadmiernych ilości czekolady czy picia mocnej herbaty. 

Poza tym przy leczeniu miejscowym trądziku wykorzystuje się także antybiotyki, kwas azelinowy czy retinoidy. Dodatkowo niezwykle ważną kwestię stanowi także stosowanie odpowiednio dobranej pielęgnacji – idealnie dopasowane kremy na trądzik różowaty pomogą w ukojeniu skóry oraz przyczynią się do przyspieszenia procesu regeneracji naskórka.

Krem na trądzik różowaty – jak dobrać odpowiedni?

Trądzik różowaty wymaga stosowania codziennej, idealnie dopasowanej pielęgnacji – jakiekolwiek zaniechania w oczyszczaniu czy odżywianiu skóry dotkniętej problemem trądziku mogą prowadzić do nasilenia objawów lub ewentualnego nawrotu choroby. 

Dobry krem na trądzik różowaty powinien charakteryzować się lekką, aczkolwiek skuteczną formułą – preparat tego typu musi poradzić sobie ze stanami zapalnymi, a także zahamowaniem rumienia oraz uszczelnieniem naczyń krwionośnych. Dodatkowo krem na trądzik różowaty powinien być zaopatrzony w filtr, który uchroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV.  Poza tym krem tego typu powinien być łatwy w rozprowadzaniu, a jego wchłanianie nie powinno zajmować więcej niż kilka minut.

Zobacz również:

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *