Licówki kompozytowe – rodzaje, cena opinie oraz efekty

licówki kompozytowe opinie

Licówki kompozytowe stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród osób, które chcą zatroszczyć się o piękny uśmiech. Dzięki nim można rozwiązać różne problemy, które skutkują niedoskonałościami zgryzu. Niezależnie od tego czy chodzi o przebarwienia, ukruszenia, czy też nierówności, licówki kompozytowe poradzą sobie z każdą sytuacją. Osoby, które są zainteresowane ich założeniem, powinny wiedzieć na ich temat nieco więcej.

Licówki kompozytowe – czym są?

Licówki są cienkimi, pojedynczymi nakładkami na zęby. Najczęściej wykonuje się je z porcelany, która jest przyklejana przez lekarza stomatologa do przedniej strony zębów. Wykorzystuje się do tego specjalny klej. Licówki bardzo często są wykorzystywane w sytuacjach, kiedy naturalne zęby posiadają niedoskonałości – są nierówne, posiadają przebarwienia bądź też są martwe.

Licówki kompozytowe wykonywane są z materiału, który wykorzystuje się także jako wypełnienie ubytków w zębach. Są bardzo trwałe i można je dobrać idealnie do koloru naturalnych zębów. Osoby zainteresowane licówkami kompozytowymi muszą sobie zdawać sprawę z tego, że są one mniej trwałe niż te porcelanowe. Ich wymiana jest konieczna co maksymalnie 3 lata, podczas gdy porcelanowe mogą służyć nawet przez 10 lat. Na pierwszy rzut oka jednak różnice między kompozytem, a porcelaną są niemożliwe do wychwycenia, zwłaszcza dla mniej wprawnego oka.

Licówki kompozytowe cena

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że cena licówek kompozytowych może być bardzo różna, w zależności od tego, gdzie będzie wykonywany zabieg. Uznane i sprawdzone kliniki stomatologiczne z pewnością będą żądały cen o wiele wyższych, niż małe, nieznane placówki. Niemniej jednak, decydując się na licówki kompozytowe, warto wybrać usługi świadczone przez profesjonalistów, bowiem tylko oni zagwarantują zadowalający efekt końcowy.

Aby wiedzieć, czy warto zdecydować się na licówki kompozytowe, trzeba określić, ile wynosi ich cena. Warto porównać ją także z kwotami, jakie trzeba zapłacić za licówki innego rodzaju. I tak – do najtańszych należą licówki akrylowe. Ich koszt to około 200 złotych za jeden ząb. Najdroższe są z kolei licówki porcelanowe – one także wyróżniają się największą trwałością – te jednak kosztują od 700 do 1500 złotych za jeden ząb. Licówki kompozytowe są bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, a ich cena kształtuje się na poziomie około 300 złotych za zęba.

Kiedy warto wybrać licówki kompozytowe?

Lekarze stomatolodzy rekomendują zastosowanie licówek kompozytowych w kilku sytuacjach. Po pierwsze, kiedy występują przebarwienia w okolicy zęba, które powstały na skutek martwicy, bądź też farmakoterapii. Po drugie, licówki kompozytowe umożliwiają estetyczną korektę uzębienia. Zakłada się je w momencie, kiedy następuje potrzeba wydłużenia, skrócenia, a także zmiany szerokości korony zęba. Wszystko zależne jest od tego, jaki efekt chce uzyskać pacjent.

Licówki kompozytowe umożliwiają także zamknięcie diastemy. Szpara między górnymi jedynkami dla wielu osób jest problemem wyłącznie estetycznym. Niekoniecznie trzeba z nim walczyć – nie ma ku temu wyraźnych medycznych przeciwwskazań. Jednak te osoby, które chcą pozbyć się diastemy raz na zawsze, z powodzeniem mogą skorzystać z licówek kompozytowych.

Omawiając licówki kompozytowe, warto wspomnieć także o przeciwwskazaniach do ich założenia. Ich zastosowanie jest niemożliwe w sytuacji nieprawidłowego zgryzu – tutaj polecany jest aparat ortodontyczny, nieprawidłowej higieny jamy ustnej, luk w uzębieniu oraz dużej ilości wypełnień. Licówek nie zakłada się także osobom, które obgryzają paznokcie, a także nadmiernie zgrzytają zębami, czyli zmagają się z bruksizmem.

Licówki kompozytowe opinie

Biorąc pod uwagę to, jak wielką popularnością w ostatnich latach cieszą się licówki kompozytowe, śmiało można powiedzieć, że grono zadowolonych pacjentów rozrasta się z roku na rok. Sam zabieg jest zupełnie bezbolesny, zwłaszcza jeśli jest wykonywany przez profesjonalistę w swoim fachu.

Śmiało można powiedzieć, że założenie licówek pomaga pacjentom podnieść pewność siebie, zawalczyć o piękny uśmiech.

Jak przebiega zabieg założenia licówek kompozytowych?

Warto pamiętać o tym, że przed kwalifikacją do zabiegu założenia licówek należy przeprowadzić wnikliwą ocenę stomatologiczną. W tym celu zazwyczaj wykonuje się RTG panoramiczne zębów, które pozwoli ocenić ewentualne ubytki i stan dziąseł. Zabieg może być przeprowadzony wyłącznie u tych osób, u których zostały wyleczone wszelkie ubytki próchnicowe i choroby dziąseł.

Sam zabieg zaczyna się od dokładnego oczyszczania zębów. Najczęściej dokonuje się tego przy wykorzystaniu piaskowania.

Następnie stomatolog zajmuje się dokładnym dopasowaniem wyglądu licówek. Muszą one być dostosowane do naturalnego kształtu i koloru zębów. Warto wspomnieć że samo założenie licówek nie zajmuje dużo czasu i wykonuje się je podczas jednej wizyty.

Podsumowując, licówki kompozytowe to szybki, chociaż niezbyt tani sposób na to, by w kilka chwil móc cieszyć się pięknym, estetycznym i zachwycającym uśmiechem.

Zobacz również:

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *