Ile kosztuje implant zęba i kiedy warto go wstawić? Za i przeciw

koszt implantu zęba

Świat przepełniony jest wszelkimi nowinkami technologicznymi. Również w sferze medycyny ostatnimi laty nastąpił gigantyczny postęp. Możliwe są zarówno przeszczepy różnych organów, ale i zębów. Utrata uzębienia w szczęce należy do poważnych problemów, które to negatywnie wpływają na niemal każdy aspekt życia. Na szczęście współczesna medycyna wypracowała skuteczne metody, które pozwalają uzyskać spektakularne efekty. Jednym z nich jest implant zęba, całej szczęki. Warto na chwilę się zatrzymać i dowiedzieć się więcej na ich temat.

Implant zęba – czym jest?

Implant zęba jest to element przypominający śrubę, który umieszczamy w miejscu, w którym wcześniej był naturalny ząb – w kości szczęki lub żuchwy. Jest on zastępczą formą korzenia usuniętego zęba. Najczęściej implanty wytwarzane są z tlenku cyrkonu lub tytanu. Każdy z tych materiałów cechuje się bardzo dużą wytrzymałością i jest świetnie tolerowany przez organizm człowieka. Jeśli chodzi o standardowe implanty dwufazowe na początku wszczepia się śrubę natomiast po kilku miesiącach już sztuczną koronę. Są też implanty jednofazowe – w tym przypadku jest możliwe, aby na jednej wizycie założyć śrubę oraz widoczną część protezy. 

Procedura wszczepienia implanta zęba, a cena implanta zęba

Zanim poznamy cenę warto przyjrzeć się jak przebiega leczenie implantologiczne. Najważniejsza jest dokładna diagnostyka, aby można było zupełnie bezpiecznie i skutecznie wszczepić implanty szczęki, czyli małe tytanowe śrubki. Badania diagnostyczne to niezwykle ważny etap, pozwalają bowiem na to aby lekarz precyzyjnie zaplanował leczenie i ustalił, w którym miejscu należy wszczepić dany implant szczęki. W toku tegoż postępowania zostanie przedstawiony przez eksperta pełny plan terapii oraz podany zostanie przewidywalny koszt implantów, które trzeba będzie wykonać. Po przeprowadzeniu całej diagnostyki można zaczynać leczenie. Kiedy implanty szczęki się zagoją, można ostatecznie przytwierdzić stałą rekonstrukcję protetyczną.

Cena implanta zęba – od czego zależy?

Zwykle jeśli chodzi o cenę implantów zębowych podawane są przez gabinety stomatologiczne w widełkach. Bardzo ciężko określić jedną konkretną cenę, niezmienną. 

Wiele czynników wpływa na ostateczny koszt całego zabiegu. Spośród nich można wymienić takie jak:

– metoda wszczepienia,

– liczba miejsc do uzupełnienia,

– ewentualne dodatkowe leczenie ubytków zębów przed zabiegiem,

– fakt przeprowadzenia dodatkowych badań lub zabiegów jeszcze przed samym zabiegiem implantacyjnym,

– to jaki jest producent implantów,

– materiał, z którego wykonana będzie nasza korona,

– aspekty związane z prowadzeniem gabinetu stomatologicznego takie jak lokalizacja czy marża lekarza związana z doświadczeniem w prowadzeniu tego typu zabiegów.

Implant zęba cena

Koszt implantu zęba to średnio około 3 tysięcy złotych jeśli mówimy o pojedynczym implancie. Ceny zaczynają się od 1,5 tysiąca, a kończą w okolicy 4,6 tys. Cena przebiega nieco inaczej w przypadku odbudowy większej ilości zębów. W tym przypadku mowa jest to tak zwanej protezie mocowanej na implantach. W takim wypadku możemy mówić o uzupełnianiu od 2 do 6 zębów. Średnia cena za protezę zębową stabilizowaną na 4 implantach to koszt średnio 20 tys. złotych. Natomiast proteza zębowa stabilizowana na 6 implantach to koszt już znaczny a wynosi od 21 do nawet 50 tysięcy złotych.

Kiedy warto wstawić implant zębowy?

Do podstawowych wskazań jeśli chodzi o zaproponowanie danemu pacjentowi wstawienia zęba, który będzie oparty na implancie jest po prostu występowanie braków w uzębieniu, zarówno tych pojedynczych jak i między zębowych. Nie ma znaczenia czy są to braku w żuchwie czy w szczęce. Wstawienie implantów zębowych jest również zalecane w przypadku braku zawiązków zębów stałych jak również w sytuacji kiedy pacjent nie toleruje tradycyjnych protez wkładanych oraz przy bezzębiu całkowitym. Przed wstawieniem implantów lekarz prowadzi wywiad z oraz zleca wykonanie zdjęcia RTG pantomograficznego. Sama konsultacja implantologa oceniająca stan zdrowia pacjenta ma kluczowe znaczenie dla podjęcia decyzji czy zabieg zostanie przeprowadzony.

Zobacz również:

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *