Dieta ketogeniczna (keto) – co należy o niej wiedzieć i jakie są jej wady oraz zalety?

Dieta ketogeniczna

W obecnych czasach pojawia się coraz więcej rodzajów diet. Ma to związek z rozwijającą się nauką i tym, że ludzie chcą sprawdzić co zadziała na ich odchudzanie i sprawi, że będą mieli większą wytrzymałość oraz będą sprawniejsi. Jedną z nich jest dieta keto (dieta ketogeniczna). Dieta ketogenna na czym polega? Przede wszystkim podstawą spożywanych składników jest tłuszcz oraz białko, a węglowodany powinny być na poziomie 10-20%.

Dieta ketogenna co to?

W wielkim skrócie jest to dieta niskowęglowodanowa, która ogranicza w dużym stopniu węglowodany w stosunku do normalnej diety. Pokarmy, które są bogate w węglowodany (takie jak chleb czy makaron) nie wchodzą tutaj w grę. Zastępowane są one przez produkty, które zawierają bardzo dużą ilość tłuszczy lub białka. Może być to awokado, ryby, jajka, ser czy mięso w różnej postaci.

Na diecie niskowęglowodanowej można jeść również pokarmy o niskiej zawartości węglowodanów, a przede wszystkim warzywa np. szpinak, kapustę czy jarmuż. Ważne jest to, aby dieta ketogeniczna była rozpisana pod osobę, która będzie z niej korzystać, ponieważ nie można stosować jej na własną rękę.

Pomimo tego, że dieta ketogeniczna stała się bardzo słynna nie ma konkretnego standardu jaki procent węglowodanów powinna ona zawierać. Według definicji Amerykańskiej Akademii Lekarzy Rodzinnych zawartość węglowodanów nie może przekroczyć 20% całej diety. Należy wspomnieć, że ekstremalna forma diety ketogenicznej została po raz pierwszy uznana za dietę medyczną w leczniu padaczki.

Bardzo popularne stało się również stanowisko Brytyjskiego Stowarzyszenia Dietetycznego. Uznawana jest ona przez nich za jedną z pięciu najgorszych diet, którą należy unikać. Jedynym dobrym skutkiem, który można uzyskać stosując tą dietę jest utrata masy ciała. Natomiast przy tradycyjnych dietach też można pozbawić się nadmiernych kilogramów.

Dieta ketogeniczna – przeciwskazania

Dieta niskowęglowodanowa wiąże się z dużymi restrykcjami oraz bardzo dużą ilością ograniczonej żywności. Dlatego zgodnie z badaniami po dwóch latach stosowania diety ketogenicznej bardzo duża ilość osób miała wiele przypadków porażek i przerw od diety. No bo kto wyobraża sobie życie bez pysznych makaronów, pizzy czy frytek?

Dlatego, żeby rozpocząć dietę ketogeniczną należy zastanowić się kilka razy. Istnieje bardzo dużo diet które również pozwolą stracić nam zbędne kilogramy czy zbudować odpowiednią ilość masy mięśniowej. W perspektywie krótkiego czasu, osoby stosujące dietę ketogeniczną mogą zauważyć większy spadek masy ciała niż osoby, które stosują przykładowo dietę śródziemnomorską. Ma to związek z ograniczeniem dużej ilości węglowodanów. Natomiast po pewnym czasie przewaga ta będzie maleć i stanie się ostatecznie nieznaczna wobec zwykłych diet.

Należy wspomnieć, że przed stosowaniem diety powinniśmy skonsultować się z odpowiednim specjalistą, który określi czy możemy stosować taką dietę i czy będzie ona dla nas bezpieczna. Jeżeli osoba ma problemy z sercem nie powinna stosować tej diety, ponieważ jej przestrzeganie przez wiele lat, wiąże się ze śmiercią z powodu chorób serca. Ma to związek z pogorszeniem poziomu LDL- C i stanu układu krążenia.

Osoby, które posiadają cukrzycę również nie powinny stosować takiej diety. Nie jest to zakazane, ponieważ przy dawkowaniu odpowiedniej ilości insuliny będzie wykonalne wytrwanie na diecie ketogenicznej. Pomimo tego osoby, które posiadają cukrzycę typu 1 powinny stosować zróżnicowaną i zindywidualizowaną dietę, a dieta niskowęglowodanowa nie będzie dostarczała wszystkich potrzebnych składników.

Dieta ketogeniczna była stosowana w leczeniu chorób takich jak zespół D’Rose’a, Retta i Draveta, padaczki lekoopornej u dzieci, stwardnienia guzowatego, a nawet w przypadku choroby Parkinsona. W obecnych czasach również jest wykorzystywana w medycynie. Dieta ta polecana jest również dla osób, które chcą zrzucić nadprogramowe kilogramy. Bardzo dobrze sprawdza się również u osób z insulinoopornością.

Jeżeli dieta ketogeniczna będzie prowadzona w sposób prawidłowy i pod nadzorem lekarza może przyczynić się do obniżenia poziomu glukozy we krwi.

Zobacz również:

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *