Dieta bez laktozy – czym zastąpić nabiał?

Dieta bez laktozy

Dieta bez laktozy jest doskonałym wyborem dla tych osób, które po spożyciu nabiału często zmagają się z nieprzyjemnymi dolegliwościami jeżeli chodzi o układ pokarmowy. Dzięki kilku naszym cennym wskazówkom dowiedzą się państwo, które produkty należy jak najszybciej wyeliminować z codziennego jadłospisu i czym można je zastąpić.

Co warto wiedzieć o laktozie?

Laktoza najprościej rzecz mówiąc to nic innego jak cukier mleczny, który jak powszechnie wiadomo występuje wyłącznie w mleku pochodzenia zwierzęcego. Dwucukier od ssaków składa się z galaktozy i glukozy. Za pomocą specjalnych enzymów możliwe jest rozłożenie laktozy na cukry proste. Niestety coraz więcej ludzi ma mniejsze lub większe problemy z prawidłowym rozłożeniem laktozy. Przy nietolerancji pojawiają się dokuczliwe wzdęcia, gazy, bóle brzucha i biegunka. W niektórych przypadkach mogą pojawić się również nudności i różnorodne problemy skórne.

W jakich produktach znajduje się laktoza?

Jeżeli doskwiera nam nietolerancja mleka to należy oczywiście zrezygnować z jego picia. Unikać należy również jogurtów, serków twarogowych, serków wiejskich i śmietany (także bitej śmietany). Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że przy nietolerancji mleka należy zrezygnować również z czekolady. Z codziennej diety należy usunąć lody i masło. Warto wspomnieć również o tym, że laktoza można znaleźć się w składzie z pozoru bezpiecznych produktów. Między innymi dlatego też za każdym razem należy dokładnie przeczytać skład. Producenci cukier mleczny bardzo często dodają do słodyczy, ciastek, sosów w proszku, chipsów i gotowych dań. Pamiętać należy także o tym, aby skrupulatnie sprawdzać także skład leków.

Jakie są najpopularniejsze produkty bez laktozy?

Osoby, które przechodzą na dietę bez laktozy wbrew pozorom nie muszą rezygnować z ulubionej kawy z mlekiem albo pysznego produktu. Kluczem do sukcesu jest to, aby wybrać bezpieczne zamienniki, które nie narażą naszego przewodu pokarmowego na nieprzyjemności. Godne polecenia są przede wszystkim popularne napoje roślinne. Mowa tutaj między innymi o smacznych napojach sojowych, migdałowych, owsianych i migdałowych. Na półkach sklepowych coraz częściej pojawiają się napoje kokosowe i konopne. Producenci oferują specjalne masła bez laktozy i sery wegańskie. Miłośnicy jogurtów mogą korzystać wyłącznie z produktów sojowych i kokosowych. Przy zabielaniu zup i smacznych sosów doskonale sprawdzi się śmietanka kokosowa. Produkty bez laktozy oznaczone są symbolem przekreślonej butelki mleka.

Jakimi produktami można zastąpić białko z nabiału?

Najłatwiej białko mleka zastąpić produktami z soi, a w szczególności mlekiem sojowym. Sporą część białka dostarczają ryby, jajka i mięso. Jeżeli chodzi o nasiona roślin strączkowych to warto postawić na fasolę, groch i ciecierzycę. W zdrowej diecie ogromną rolę odgrywają również witaminy. Przy źle zbilansowanej diecie bez laktozy może pojawić się niedobór witamin B2 i B12. Aby tego uniknąć warto wprowadzić do jadłospisu wątróbkę, brukselkę, szpinak albo kapustę.

Drogocenne składniki mineralne

Cynki znaleźć można w owocach morza, kaszach gryczanych i owsiance. Wapń w dużej ilości znajduje się w mleku sojowym. Godne polecenia jest również tofu oraz serki sojowe. Wapń znaleźć można także w mięsie ryb. Dobrze zbilansowana dieta powinna zawierać odpowiednią ilość magnezu. Znaleźć go można w dyni, słoneczniku i maku. Dzięki magnezowi raz na zawsze będzie można zapomnieć o skurczach mięśni. Warzywa i owoce są z kolei doskonałym wyborem dla tych osób, które chcą uzupełnić potas. Ten drogocenny składnik znaleźć można również w pełnoziarnistych produktach zbożowych.

Dieta bez laktozy – cenne wskazówki

Osoby, które nie są w stanie przygotować własnej diety bez laktozy mogą oczywiście skorzystać z pomocy wykwalifikowanych dietetyków. W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywa catering dietetyczny. Jest to idealny wybór dla osób, które nie mają czasu i chęci na samodzielne przygotowywanie posiłków. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że osoby z pierwotnym i wtórnym niedoborem laktozy mogą spożywać produkty zawierające cukier mleczny w ograniczonych ilościach.

Zobacz również:

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *