Demineralizacja szkliwa — czym jest oraz jakie są objawy i przyczyny powstania?

demineralizacja szkliwa leczenie
demineralizacja szkliwa leczenie

Rodzice chcą jak najlepiej chronić swoje dzieci przed różnorodnymi chorobami. Wielu z nich poświęca szczególną uwagę zębom, widząc w nich miejsce do potencjalnie niebezpiecznych schorzeń. Jest w tym dużo racji, gdyż jama ustna jest jednym z najczęściej atakowanych narządów człowieka. Z tego powodu warto wiedzieć czym jest demineralizacja szkliwa i w jaki sposób się przed nią chronić.

Czym jest odwapnianie zębów?

Jest to schorzenie polegające na tym, że na powierzchni zębów zaczynają się pojawiać białe plamki. Są to objawy pierwszego etapu próchnicy i widząc takie przebarwienia należy podjąć natychmiastowe działania. W przeciwnym razie może dojść do poważnych zmian w jamie ustnej, a przede wszystkim ubytków. Z powodu demineralizacji zębów, szkliwo staje się uszkodzone przez co nie jest w stanie spełniać swojej podstawowej funkcji, którą jest ochrona zębiny. Jednocześnie warto pamiętać, iż jest to najtwardsza tkanka ludzka. Głównymi składnikami szkliwa są wapń i fosfor. Jeżeli ilość składników mineralnych spada, wtedy zaczyna ono tracić swoje właściwości. To z kolei powoduje, iż zęby są dużo bardziej czułe na różnice temperatur oraz wszelkie czynniki biologiczne i chemiczne.

Demineralizacja szkliwa u dziecka – przyczyny

Zarówno w przypadku dorosłych jak i osób młodych, przyczyna najczęściej jest ta sama. Główną rolę odgrywa tutaj ilość wapnia w ludzkim organizmie. Jeżeli jest go zbyt mało, wtedy należy spodziewać się powstawania pierwszych plamek, które z czasem mogą przerodzić się w poważniejszy problem. Wapń jest wypłukiwany z organizmu człowieka w momencie kiedy szkliwo jest narażone na działanie kwasów bądź cukrów przez długi czas. W ten sposób dochodzi do ługowania niektórych składników mineralnych szkliwa, a jednym z pierwiastków jest właśnie wapń. Jeżeli jego ilość znacznie spadnie, dochodzi do odkrycia zębiny, która jest bardzo wrażliwą masą. Jest ona bardzo mocno unerwiona oraz ukrwiona przez co jakiekolwiek czynniki zewnętrzne mogą powodować dyskomfort oraz ból.

Bezpośrednią przyczyną problemów z odwapnieniem szkliwa są bakterie tworzące płytkę nazębną. Żywią się one spożywanymi cukrami, jednocześnie wytwarzając kwasy, które pozbawiają szkliwo wapnia. Stąd demineralizację można najszybciej zauważyć w miejscach, gdzie zalega płytka nazębna, czyli tam gdzie trudno dostać się szczoteczką.

Jakie są objawy odwapnienia?

Warto obserwować reakcję swojego organizmu na poszczególne typy pokarmów. Szczególnie istotna jest reakcja na zimny lub ciepły pokarm. Kiedy człowiekowi zacznie doskwierać dyskomfort podczas spożywania takich posiłków, może zacząć podejrzewać problemy związane właśnie z demineralizacją szkliwa. W takim przypadku najlepiej jak najszybciej zwrócić się do swojego stomatologa z prośbą o poradę. Poprzez szereg specjalistycznych badań, dentysta będzie w stanie ocenić czy problem leży faktycznie w demineralizacji szkliwa czy gdzieś indziej. Jeżeli reakcja pacjenta będzie wystarczająco szybka, jest bardzo duża szansa na to, że po problemie nie zostanie nawet śladu. Pierwsze zmiany mają najczęściej formę malutkich białych plam na powierzchni zębów. Powinien być to pierwszy sygnał do szybkiej wizyty u lekarza.

Demineralizacja szkliwa leczenie

Najczęstszym problemem powodującym odwapnienie zębów jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Tylko regularne i poprawne szczotkowanie pozwoli pozbyć się wszelkiej zalegającej płytki nazębnej. Tym samym człowiek pozbywa się zalegających bakterii, które bezpośrednio powodują problem. Osoby szczególnie narażone na schorzenie to ludzie noszący aparaty zębowe lub protezy, gdyż skutecznie blokują dostęp do niektórych miejsc między zębami.

Kolejnym krokiem leczenia jest zastosowanie odpowiednich preparatów medycznych. Mowa tutaj o środkach zawierających wysokie stężenie fluoru. Jest to zabieg wykonywany przez dentystę, który następnie należy powtarzać w domu przy pomocy odpowiedniej pasty. Zawarte jony fluoru sprawią, że powierzchnia szkliwa znacznie się utwardzi, a białe plamy zostaną wyeliminowane w momencie zatrzymania procesu próchnicowego. Jest to również leczenie przeprowadzane przy pomocy środków chemicznych. Są one jednak w pełni bezpieczne dla zdrowia człowieka.

Podsumowując, odwapnienie zębów jest jednym z najczęściej spotykanych schorzeń jamy ustnej, szczególnie wśród dzieci. Istnieje kilka czynników, które ułatwiają rozwój tego problemu. Szczególnie uważać muszą dzieci noszące aparaty nazębne, gdyż to przez nie utrudniony jest dostęp do wszystkich zakamarków zębów. Chcąc przeciwdziałać problemowi należy stosować regularne i prawidłowe szczotkowanie zębów korzystając przy tym ze sprawdzonej pasty do zębów. Jeżeli problem mimo wszystko się pojawi, trzeba jak najszybciej udać się do dentysty. Stomatolog skorzysta z dostępnych środków aby uzupełnić brakujące minerały, jednak pacjent musi działać również we własnym zakresie. To co może zrobić to przede wszystkim odpowiednia dieta oraz regularna higiena jamy ustnej. W ten sposób można skutecznie uniknąć problemu. 

Zobacz również:

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *