Bonding zęba to nieinwazyjna i niezwykle skuteczna metoda odbudowy ubytków zębowych. Zastosowanie specjalnego materiału kompozytowego pozwala zarówno na efektywną korekcję koloru, jak i kształtu zębów, gwarantując natychmiastową poprawę wyglądu uśmiechu.
Co to jest bonding zębów?
Bonding zębów to niezwykle skuteczna oraz mało inwazyjna metoda, służąca poprawie wyglądu zębów. Podczas zabiegu stosuje się materiał kompozytowy wykonany z żywicy, dzięki któremu możliwym staje się szybkie i bezbolesne odbudowanie naruszonej struktury zęba. Dużą zaletą bondingu, oprócz uzyskania pożądanego kształtu, jest także możliwość poprawy koloru uzębienia – dobór odpowiedniego odcienia materiału pomoże w skutecznym pozbyciu się uciążliwych i nieestetycznych przebarwień.
Dodatkowo warto pamiętać także o tym, że bonding zęba to metoda, która pozwala na uzyskanie pięknego uśmiechu w bardzo krótkim czasie – zabieg ten cechuje się dużą prostotą i zazwyczaj udaje przeprowadzić się go podczas jednej wizyty.
Bonding zęba – przebieg zabiegu
Zabieg z użyciem żywicy kompozytowej rozpoczyna nieznaczne i praktycznie niezauważalne pomniejszenie zęba – zmniejszenie rozmiaru i nadanie odpowiedniego kształtu uchroni przed uzyskaniem przerysowanego i nieestetycznego efektu. Po delikatnym skorygowaniu kształtu zęba przychodzi czas na przygotowanie mikroskopijnych rowków – delikatne wgłębienia wytrawia się przy pomocy łagodnego i bezpiecznego kwasu.
Następny krok stanowi nałożenie odpowiednio dopasowanego materiału kompozytowego na ząb – niezwykle ważną kwestią w całym procesie bondingu zęba jest dobór odpowiedniego koloru żywicy oraz nadanie jej naturalnego kształtu. Cały proces kończy się utwardzeniem i dokładnym wypolerowaniem nałożonego materiału.
Kiedy zdecydować się na zabieg bondingu zęba?
Zabieg bondingu zęba wykonuje się w wielu rozmaitych sytuacjach – na ten typ poprawy uśmiechu decydują się między innymi osoby, którym zależy na ograniczeniu wydatków związanych z wizytą u stomatologa. Warto podkreślić, że bonding kompozytowy jest zdecydowanie tańszy niż pozostałe metody korekty uśmiechu takie jak licówki czy korony.
Na zabieg bondingu decydują się także pacjenci dysponujący ograniczoną ilością czasu – warto pamiętać, że uzupełnianie kompozytowe gwarantuje trwały i naturalny efekt, który sprawdzi się między innymi podczas ważnych okazji, zawsze wtedy, gdy niespodziewane wydarzenia losowe uniemożliwią szybkie przeprowadzanie bardziej czasochłonnego leczenia. Bonding zęba bardzo często jest stosowany również jako rozwiązanie tymczasowe, na przykład w momencie przygotowywania licówek czy koron.
Bonding zęba sprawdzi się także doskonale u pacjentów z niewielkimi ubytkami, które nie wymagają skomplikowanej interwencji protetycznej, bardzo często decydują się na niego pacjenci z diastemą oraz osoby chcące zredukować różnice w wyglądzie poszczególnych zębów.
Bonding zębów efekty
Odpowiednio wykonany bonding zębów może przynieść niezwykle zadowalające efekty – równy, pozbawiony przebarwień uśmiech przyczyni się do poprawy samopoczucia i znacznego zwiększenia komfortu pacjenta. Po zabiegu bondingu zęby nabierają ładnego kształtu oraz pożądanego koloru. Bonding może być wykorzystywany między innymi do skorygowania położenia korony zęba – opcja ta sprawdzi się idealnie w przypadku mało inwazyjnych skrzywień. Poza tym bonding pozwala także na zamianę starych wypełnień z jednoczesną zmianą kształtu i koloru zęba.
Warto pamiętać jednak o tym, że bonding z użyciem kompozytu jest mniej trwałym rozwiązaniem niż inne, bardziej tradycyjne uzupełnienia protetyczne. Dodatkowo żywica kompozytowa może wykazywać tendencję do przebarwień, zmieniając kolor i tracąc początkowy efekt. Warto pamiętać o tym, że niedokładnie wykonany bonding może przyczyniać się do poważnych uszkodzeń zębów, powodując między innymi uciążliwe dolegliwości przyzębia.
Bonding zęba – przygotowania do zabiegu
Warto pamiętać o tym, że głównymi przeciwskazaniami do wykonania zabiegu bondingu są między innymi schorzenia takie jak bruksizm, choroby przyzębia, próchnica czy poważne wady zgryzu. Bonding zęba, podobnie jak każda inna procedura stomatologiczna, wymaga dokładnego zbadania stanu jamy ustnej pacjenta. Staranne przebadanie zębów i dziąseł wpłynie na trwałość zabiegu, gwarantując uzyskanie zadowalających efektów. Lekarz stomatolog powinien upewnić się, czy zęby pacjenta pozbawione są próchnicy, osadów oraz kamienia nazębnego. Oprócz oceny stanu zębów dentysta powinien sprawdzić także kondycję dziąseł i przyzębia. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości zabieg bondingu powinien zostać odłożony w czasie – w przypadku złego stanu jamy ustnej pierwszym etapem powinno być dokładne zlokalizowanie i wyleczenie przyczyny problemu.
Podczas badania lekarz powinien zwrócić uwagę także na kwestie ustawienia zębów, bardzo często poważne wady zgryzu uniemożliwiają bowiem poprawne przeprowadzenie zabiegu. W przypadku pacjentów z krzywym zgryzem pierwszym krokiem powinna być poprawna diagnostyka i kompleksowe leczenie ortodontyczne.
Zobacz również:
- Dieta pudełkowa – czy to idealne rozwiązanie dla każdego?
- Dieta na cerę – co jeść żeby mieć ładną cerę?
- Augmentacja kości zęba – co to jest?