Augmentacja kości zęba to jeden z często wykonywanych zabiegów stomatologicznych, który polega na przeszczepie pobranego materiału kostnego lub gotowego materiału. Zabieg ten przeprowadza się między innymi u pacjentów z zanikiem kości, którzy planują wykonanie odbudowy implantologicznej.
Na czym polega zabieg augmentacji kości zęba?
Augmentacja kości zęba to wieloetapowy i dość czasochłonny proces, na który składa się między innymi staranna diagnostyka stomatologiczna zawierającea szereg specjalistycznych badań. Początkowa faza procesu ma za zadanie dokładne określenie stanu tkanki kostnej, które pozwoli na zaplanowanie dalszych etapów leczenia.
Po wykonaniu szczegółowej diagnostyki i wyborze najlepszej formy przeprowadzenia procedury przychodzi czas na zabieg właściwy, który polega na odbudowie fragmentu błony śluzowej i uszkodzonej tkanki kostnej. W miejsce naruszonych tkanek aplikuje się odpowiedni materiał – w zależności od stopnia zaawansowania i charakterystyki danej zmiany można posłużyć się zarówno materiałem kostnym pacjenta, jak i materiałem zastępczym. Ostatnia część zabiegu polega na pokryciu operowanego miejsca specjalną błoną, której zadaniem jest skuteczna ochrona tkanek miękkich.
Proces augmentacji wspomagany jest przez specjalne zabezpieczenie, który przyczynia się do przyspieszenia procesu odbudowy kości, zapobiegając różnego rodzaju powikłaniom. Odpowiednia ochrona może zapobiec między innymi poważnym problemom z gojeniem, minimalizując tym samym ryzyko odrzucenia przeszczepu.
Augmentacja stomatologia – kiedy wykonuje się zabieg odbudowy kości?
Zabieg augmentacji wykonuje się głównie u pacjentów z zanikiem kości, którzy noszą się z zamiarem implantologicznego uzupełnienia ubytków zębowych. Osoby, u których doszło do zbyt wczesnej utraty zębów bardzo często borykają się z zanikiem tkanki kostnej, co uniemożliwia przeprowadzenie wszczepienia implantu. Do stopniowego ubytku tkanki kostnej dochodzi wraz z upływem czasu – warto pamiętać o tym, że najbardziej skuteczne okażą się zabiegi implantologiczne przeprowadzone niedługo po utracie zęba.
Zabieg augmentacji wykonuje się także u osób starszych, borykających się z uciążliwymi chorobami przyzębia. Augmentacja bardzo często wykonywana jest również u osób zaniedbujących właściwą higienę jamy ustnej, a także u pacjentów ze źle dopasowanym uzupełnieniem protetycznym.
Materiał używany przy augmentacji zęba
Augmentacja to dość skomplikowany zabieg, który wymaga zastosowania najwyższej jakości, sprawdzonych materiałów. W stomatologii rodzaj materiału potrzebnego do nadbudowy kości dobierany jest do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta – staranne dobranie odpowiedniego materiału może uchronić od niebezpiecznych powikłań, zwiększając szansę na powodzenie całej procedury. Wśród materiałów stosowanych do augmentacji stomatologicznej można znaleźć między innymi materiał kostny pochodzący od samego pacjenta, który najczęściej pobiera się z żuchwy.
Oprócz tego przy augmentacji bardzo często używa się także materiału kostnego pochodzącego od dawców – na pomoc przychodzą tutaj między innymi banki kości. Warto pamiętać o tym, że zastosowanie materiału od obcego dawcy wiąże się z większym ryzykiem niepowodzenia i odrzucenia przeszczepu. Nowoczesne rozwiązania pozwalają także na stosowanie materiałów takich jak ksenograft, który stanowi odpowiednio opracowaną substancję pochodzenia zwierzęcego. Czasami stosuje się także różnego rodzaju materiały alloplastyczne, stanowiące nieorganiczne lub organiczne substytuty kości.
Augmentacja kości zęba – o czym pamiętać?
Osoby noszące się z zamiarem wykonania zabiegu augmentacji kości zęba powinny pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze niezwykle istotną sprawą okaże się bezwzględne przestrzeganie wszystkich wytycznych lekarza – warto pamiętać o tym, że czynniki takie jak stres, zła dieta czy nieprawidłowa higiena jamy ustnej mogą mieć ogromny wpływ na odrzucenie przeszczepu, bardzo często prowadzą także do dalszej degeneracji tkanki i uszkodzenia zdrowych zębów. Trzeba zaznaczyć, że w skrajnych przypadkach może dojść nawet do ostrego zapalenia kości szczęki, a także wystąpienia groźnego zakażenia rany.
Pacjenci, którzy obawiają się dolegliwości związanych z odbudową kości powinni pamiętać o tym, że wszelkie zabiegi stomatologiczne przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym lub w narkozie, na okres rekonwalescencji lekarz przepisuje z kolei skuteczne i bezpieczne leki przeciwbólowe.
Augmentacja kosci zeba cena
Augmentacja kości zęba to zabieg, którego cena ustalana jest po dokładanym zbadaniu stanu i indywidualnych potrzeb pacjenta. Wydatek związany z odbudową tkanki kostnej jednego zęba zaczyna się od 800 i może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Do czynników mających wpływ na cenę zabiegu można zaliczyć między innymi: stan tkanki kostnej, cel augmentacji, a także stopień zaawansowania zmian.
Na cenę zabiegu augmentacji będzie mieć wpływ także rodzaj zastosowanego materiału oraz indywidualna oferta danej placówki. Decydując się na odbudowę tkanki kostnej zęba warto zdać się na wiedzę i doświadczenie zaufanych specjalistów, którzy zagwarantują bezpieczne i skuteczne przeprowadzenie zabiegu.
Zobacz również:
- Zdrowe odżywianie – 10 najważniejszych zasad
- Licówki kompozytowe – wszystko co musisz wiedzieć
- Krem ze śluzu ślimaka – czym właściwie jest?