Zęby mądrości to ostatnie zęby trzonowe, nazywane potocznie ósemkami. Posiadanie ósemek nie jest w żaden sposób związane z ilorazem inteligencji. Zwyczajowo ostatnie zęby nazwane zostały w ten sposób, ponieważ wyrastają, kiedy już teoretycznie ma się ową mądrość życiową. Pozostałe zęby wyrastają we wczesnym dzieciństwie, a ząb mądrości zdecydowanie później.
Jak i kiedy wyrastają zęby mądrości?
Zęby mądrości wyrastają najczęściej jako ostatnie pomiędzy 17, a 25 rokiem życia. Rosną przez kilka lat i dzieje się to skokowo – nie od razu ząb wyrasta w całości. Niektórzy ludzie w ogóle nie mają zębów mądrości i nie powinno to budzić niepokoju. Kiedy ząb mądrości rośnie, mogą pojawiać się następujące dolegliwości:
– swędzenie i ból dziąsła,
– obrzęk dziąsła a nawet części twarzy,
– tkliwość i krwawienie dziąsła
Ząb mądrości objawy, które mogą niepokoić
Jedną z najczęstszych dolegliwości, które dotykają pacjentów stomatologicznych w wypadków ósemek, jest zatrzymanie zęba. Polega ono na tym, że w pełni wykształcony ząb nie wyrżnął się ponad powierzchnię dziąsła w ogóle albo widoczny jest w części. Dlatego też mówi się o zatrzymaniu zęba całkowitym lub częściowym.
Do niepokojących objawów zatrzymania ósemki należą:
– przewlekły i często trudny do zniesienia ból w okolicy zęba (ulga po przyjęciu środków przeciwbólowych jest chwilowa),
– stan zapalny dziąsła (zaczerwienienie, opuchnięcie i krwawienie),
– trudności z otwieraniem ust, które powodowane jest bólem szczęki,
– opuchlizna i zaczerwienienie na twarzy,
– ból głowy.
Przyczyną zatrzymania zęba zazwyczaj jest niewystarczająca ilość miejsca w łuku zębowym. Rzadziej przyczyną mogą być inne, najczęściej to przewlekłe choroby pacjenta, które wpływają na rozwój kości.
Kolejną anomalią, która dotyczy ósemek jest sytuacja, w której zęby wyrastają w bok. Dzieje się tak wtedy, kiedy ząb nie może wyrosnąć w prawidłowy sposób, ponieważ brakuje mu miejsca. Również towarzyszy temu ból, czy kłucie w okolicy policzka. Groźną konsekwencją ósemki rosnącej w bok jest to, że może naruszyć korzeń sąsiedniego zęba i spowodować jego ból. W praktyce oba zęby mogą być do usunięcia.
Może się także zdarzyć, że wyrastające zęby mądrości powodują stłoczenie przednich zębów. Jest to konsekwencją tego, że żuchwa jest zbyt mała dla wszystkich zębów. Stłoczenie może powodować wady zgryzu, sprawić, że twarz staje się niesymetryczna a zęby wyglądają nieestetycznie. Wtedy konieczne jest usunięcie ósemek i zastosowanie odpowiedniego aparatu ortodontycznego.
Podobnie jak pozostałe zęby, ósemki służą do rozdrabniania i przeżuwania pokarmu. Z uwagi na położenie, zwłaszcza kiedy jeszcze nie są do końca wyrośnięte, dostęp do nich podczas szczotkowania bywa utrudniony. Zaleganie treści pokarmowych w okolicy zębów powoduje namnażanie bakterii i rozwój próchnicy na tych zębach. Stąd też stwierdzenie, że ósemki łatwo się psują. Aby nie dopuścić do tej sytuacji, należy dokładnie szczotkować, nitkować i płukać zęby. Poza tym, regularne przeglądy stomatologiczne pozwalają wychwycić nieprawidłowości związane z rozwojem ósemek lub ewentualną próchnicę.
Ząb mądrości usuwanie to ostateczność
Usuwanie ósemek jest zabiegiem chirurgicznym i wymaga sprawnej ręki stomatologa – chirurga szczękowego. Ekstrakcja odbywa się w znieczuleniu, więc pacjent nie odczuwa bólu, a jedynie dyskomfort związany z nacięciem dziąsła, a później lekkie szarpnięcie. Po wyrwaniu zęba chirurg zszywa dziąsło. Po kilkunastu dniach pacjent udaje się na kontrolę i usunięcie szwów.
Po usunięciu zęba mądrości pacjenci mogą odczuwać przykre dolegliwości bólowe. Zdarza się, że po tym, jak miejscowe znieczulenie przestanie działać, konieczne będzie przyjęcie standardowych środków przeciwbólowych.
Wielu pacjentów uważa, że zęby mądrości nie są potrzebne, dlatego też przy próchnicy decyduje się na usunięcie zęba, zamiast leczenia. Tymczasem lepiej zdecydować się na leczenie, jeśli jest to tylko możliwe. Gdy dojdzie do utraty któregoś z pozostałych trzonowców, ósemka może być pomocna przy rozdrabnianiu i żuciu. W przyszłości może być też wykorzystana do tego, by oprzeć na niej most protetyczny.
Istnieją medyczne wskazania, które obligują stomatologa do usunięcia ósemki. Dzieje się tak wtedy, gdy:
– nastąpiło zatrzymanie zęba powodujące dolegliwości u pacjenta,
– ósemka rośnie w bok,
– ząb mądrości powoduje wady zgryzu,
– leczenie kanałowe jest niemożliwe z powodów anatomicznych).
Zobacz również:
- Implant zęba – cena. Kiedy warto wstawić implant?
- Laseroterapia – jak działa i kiedy ją stosować?
- Trądzik różowaty – jak z nim skutecznie walczyć?